Translate

czwartek, 19 marca 2015

Fakty i mity na temat alkoholizmu

  • Mit: Alkoholicy piją codziennie.

Fakt: Istotnie, niektórzy alkoholicy nadużywają alkoholu codziennie. Bardziej typowym sposobem picia w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej jest jednak picie nieumiarkowane przerywane dłuższymi lub krótszymi okresami całkowitej abstynencji.
  • Mit: Alkoholik upija się za każdym razem, gdy pije.

Fakt: Alkoholikiem jest osoba, która utraciła zdolność trafnego przewidywania czy i kiedy utraci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu.  Negatywne zachowania są efektem działania alkoholu, od którego alkoholik nie może się powstrzymać z chwilą wypicia pierwszego kieliszka. Niezdolność do zachowania kontroli nad ilością wypitego alkoholu, nie zaś samo upicie się, stanowi zatem kryterium pozwalające odróżnić osobę z problemem alkoholowym od osoby pijącej towarzysko.
  • Mit: Większość alkoholików to ludzie z marginesu.

Fakt: Wręcz przeciwnie, tylko 3-5% wszystkich alkoholików kończy w przysłowiowym rynsztoku. Przeważająca większość, czyli 95-97%, mieści się w przekroju całego społeczeństwa są to często powszechnie szanowani obywatele.
  • Mit: Porządne kobiety nie zostają alkoholiczkami.

Fakt: Opinia jakoby alkoholizm groził tylko "upadłym aniołom" sprawia, że piętno tej choroby staje się jeszcze bardziej dotkliwe, toteż kobietom uzależnionym znacznie trudniej zwrócić się o pomoc.
  • Mit: Alkoholikom brak silnej woli: mogliby przestać pić, gdyby naprawdę chcieli.

Fakt: Alkoholizm jest choroba charakteryzująca się utratą kontroli nad piciem. Problem nie polega na braku silnej woli, lecz na uzależnieniu od alkoholu. Alkoholik nie chce pić tak jak pije, chce pić "jak wszyscy". Gdyby to była kwestia wyboru, alkoholik wybrałby taki sposób picia, aby nie mieć problemu.

2 komentarze:

  1. Bardzo dobry wpis. Alkoholizm jest tematem tabu, ludzie często wstydzą się o tym mówić i prosić o pomoc, chociaż to się zmienia i coraz więcej ludzi chce się leczyć. Moim zdaniem przede wszystkim powinno się zmienić myślenie ludzi, bo przecież alkoholizm to choroba a chorób nie można się wstydzić tylko je LECZYĆ!. Leczenie z alkoholizmu to długi ale możliwy proces, który wymaga przede wszystkim chęci podjęcia leczenia i bycia trzeźwym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Alkoholizm to przebiegła choroba, na którą cierpi coraz więcej osób, które - tak jak wspomniano w artykule - często ciężko podejrzewać o takie problemy. A w ośrodkach odwykowych dla alkoholików spotkać można osoby z różnych klas społecznych i zawodów.

    OdpowiedzUsuń