Translate

wtorek, 25 marca 2014

Wychowanie

Cóż to jest wychowanie?
Najpierw może trochę teorii.
   Encyklopedia PWN przedstawia nam definicję wychowania  w znaczeniu szerokim jako: wszelkie zjawiska związane z oddziaływaniem środowiska społecznego i przyrodniczego na człowieka, kształtujące jego osobowość. Natomiast w znaczeniu wąskim, które najczęściej używane jest w pedagogice oznacza celowe działania mające doprowadzić do pożądanych zmian w funkcjonowaniu jednostki czy też grupy.
  Według Słownika Języka Polskiego wychowanie to ogół zabiegów mających na celu ukształtowanie człowieka pod względem fizycznym, moralnym i umysłowym.
   Natomiast Martin Heidegger filozof niemiecki pojmuje wychowanie jako wspomaganie bycia w świecie.
   Wydaje mi się, że teorii naukowych w zupełności  wystarczy, bo można byłoby tak pisać w nieskończoność. Ilu pedagogów tyle definicji wychowania.
   Według mnie na wychowanie składa się cały szereg działań; począwszy od troskliwej opieki tj: karmienia, przytulania i zaspokajania wszystkich podstawowych potrzeb dziecka a także kształtowanie jego osobowości przez wpajanie wartości, które uznajemy za ważne, ale także przez swoją postawę wobec życia i wobec innych ludzi. Gdy to wszystko jest ze sobą zgodne to mamy duże szanse aby wychować swoje dziecko na porządnego i dobrego człowieka.
   Niestety często zdarza się, że mówimy dzieciom co mają robić jak się zachowywać, ale one widzą co innego. Rodzice często mówią swoim dzieciom że nie wolno kłamać, a za chwilę dziecko jest świadkiem kłamstwa swojego rodzica. Jak zatem taka sytuacja ma się do wychowania?
   Bardzo wielu rodziców szczególnie dorastających dzieci zastanawia się gdzie popełniło błąd w wychowaniu, ponieważ dziecko wyznaje zupełnie inne priorytety, niż rodzice i inni opiekunowie im przekazywali. My jako rodzice czy wychowawcy musimy mieć świadomość tego, że wszystko co mówimy i robimy jest przez nasze dzieci bacznie obserwowane, ale niestety nie bez znaczenia jest tu wpływ środowiska szczególnie lokalnego, choć coraz częściej możemy zaobserwować wpływ portali społecznościach.
   Każdy kto wychowuje musi mieć świadomość tego, że jego wychowanek może wybrać zupełnie inną drogę niż była mu wskazana, i nie można tego rozpatrywać w żadnym wypadku jako błędu, jeśli dołożyliśmy wszelkich starań by zrobić wszystko jak najlepiej to i tak musimy pamiętać o tym że nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi. Co do tego, że młody człowiek wybiera inną drogę niż my byśmy tego chcieli, to musimy sobie uświadomić to że każdy z nas ma swój rozum i wolną wolę i ma prawo kroczyć swoją własną drogą bo nikt za niego życia nie przeżyje. Oczywiście nie mam tu na myśli pozostawienia młodego człowieka samemu sobie, zawsze jest czas na rozmowy i uświadamianie pewnych rzeczy. Jedyne o czym musimy pamiętać to żeby nie robić tego zbyt natrętnie. Bardzo ważna jest umiejętność komunikacji a przede wszystkim słuchania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz