Translate

sobota, 31 stycznia 2015

21 rad na uspokojenie nastolatka.


 1. Ciesz się dojrzewaniem nastolatka. Nie może on się bać lub wstydzić swojej seksualności, gdyż może wtedy bardzo szybko zniknąć Ci z oczu idąc za jej głosem.
 2. Słuchaj uważnie co do Ciebie mówią i przypomnij sobie jak to było u Ciebie gdy dojrzewałeś. Nie daj się zaskoczyć żadnym pytaniem, odpowiadaj uczciwie, to nie młodzież jest wyobcowana tylko najczęściej ich rodzice.
 3. Staraj się utrzymać jak najlepszy kontakt ze swoim nastolatkiem, Staraj się zabierać go wszędzie tam gdzie będziesz mógł dominować swym doświadczeniem i gdzie będziecie od siebie zależni (np: w góry)
 4. Młodzież przeważnie zaczyna mieć problemy, gdy zaczynają się nudzić, staraj się utrzymywać je w nieustannym ruchu.
 5. Ustalcie reguły zrozumiałe dla wszystkich członków rodziny i podpiszcie je, powieście w widocznym miejscu i starajcie się wszyscy ich przestrzegać.
 6. Spokojnie mów nastolatkowi o tym co czujesz w danej sytuacji, ale zawsze najpierw wysłuchaj co czuje dziecko.Dbaj o to aby chciało być przy Tobie, nie zaostrzając mu kar jako sposobów na zwiększenie kontroli nad nim..
 7. Nie walcz z dzieckiem gdy nie chce zrobić tego co mu polecasz, nie pogwałcaj jego praw, ale odbierz przywileje.
 8. Kary mówią dziecku nieprzyjemne rzeczy o Tobie, jednak przed naturalnymi konsekwencjami nigdy nastolatka nie chroń, , gdyż w ten sposób dowiaduje się jaka jest rzeczywistość.
 9. Nie wybuchaj gwałtownie, niech dziecko poczeka na Twoją reakcję, wtedy samo zacznie myśleć, i nie groź czymś czego nie masz zamiaru wykonać.
 10. Nie mieszaj stylu z wartościami. Niechlujny ubiór czy zwariowana fryzura nie świadczą o  wartości czy charakterze nastolatka.
 11. Interesuj się tym  co robi Twój nastolatek, co czyta, skąd ma pieniądze z kim się przyjaźni. Nie pozwól mu aby okrywało się w swoim pokoju i chowało przed Tobą swoje tajemnice, ale też nie bądź nachalny.
 12. Nie podważaj autorytetu pozostałych osób wychowujących Twoje dziecko. Nie musisz zgadzać się z pozostałymi ale musicie trzymać wspólny front.
 13. Jeśli jesteś samotną matką i wychowujesz dorastającego syna nie pozwól mu na przejęcie roli "pana domu".To Ty nim jesteś.
 14. Razem z nastolatkiem słuchaj muzyki jaką on lubi, oglądaj z nim  filmy, nie muszą Ci się one podobać, ale jest to najlepszy sposób aby się dowiedzieć czegoś na temat swojego dziecka a zarazem mieć wspólne tematy do rozmów.
 15. Pamiętaj że ważne jest to co myśli i czuje Twoje dziecko, nie czuj się zakłopotana, obrażona czy też zaszokowana z powodu zachowań swojego dziecka.
 16. Każdy dzień zaczynaj od nowa, dzieci tak szybko się zmieniają, że nie warto długo rozpamiętywać postępków dziecka.
 17. Staraj się każdego dnia swojego nastolatka przytulać i całować niezależnie od tego ile ma lat.
 18. Jeżeli sobie nie radzisz w jakiejś sytuacji to nie wpadaj w panikę, pomóc mogą i Tobie i dziecku krewni czy przyjaciele ale można też zwrócić się do psychologa.
 19. Nie używaj przemocy, wyzwisk czy narzędzi tortur, w ostateczności wezwij policję dziecko musi wiedzieć ze masz kogoś do pomocy.
 20. Pozwól starszemu nastolatkowi odejść, jeśli nie szanuje wygód rodzinnego domu, gdy okaże się że dobrze mu się wiedzie oznacza to że miał rację i już Cię nie potrzebuje. Gdy wasze kontakty są dobre szybko zorientuje się i wróci, a wtedy możecie ułożyć wasze kontakty na nowych zasadach.  
 21. Dojrzewanie to dla nastolatka bardzo trudny i nieprzyjemny okres, przypomina trochę zaburzenia psychiczne, ale pamiętaj ze to przeminie. Dziecko będzie kochać Cię tak jak Ty kochasz swoich rodziców, bo tego nauczyło się od Ciebie. Dziecko postępuje w pewien sposób nie dlatego ze mu mówisz, ale dlatego że bierze z Ciebie przykład..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz