Translate

piątek, 30 stycznia 2015

21 rad - jak uspokoić malucha?


 1. Przytulaj i obejmuj malucha tak często i długo jak to tylko możliwe.
 2. Słuchaj z dzieckiem muzyki Mozarta, Bacha i Haydna pomaga dziecku rozwijać inteligencje i uspokaja je.
 3. Mów często do dziecka, opowiadaj mu różne historie tak wcześnie jak to tylko możliwe, nawet na długo przedtem jak dziecko będzie mogło zrozumieć słowa i samo zacznie mówić.
 4. Oglądaj świat z perspektywy dziecka, spędzając z nim jak najwięcej czasu na zabawach na podłodze.
 5. Bądź wrażliwy i delikatny wybierając piękne imię dla swojego dziecka.
 6. Pozwalaj na częste kontakty dziecka z innymi kochającymi je osobami: drugiemu rodzicowi, babciami, dziadkami, rodzeństwu.
 7. Zabieraj ze sobą dziecko wszędzie tam gdzie to możliwe, ale od czasu do czasu zróbcie sobie odpoczynek od siebie - zostaw je pod opieką kogoś zaufanego, ponieważ oboje musicie nauczyć się radzić sobie bez siebie.
 8. Pamiętaj! Niemowlaka za nic nie wolno karać.
 9. Bardzo dużo rozmawiaj z dzieckiem, tłumacząc mu co jest dobre a co złe, aby samo umiało dokonywać właściwych wyborów.
 10. Pamiętaj, że dziecko będzie chętnie uczyło się tego co Ty, i niestety nie jest w stanie nauczyć się wszystkiego.
 11. Ogranicz do minimum oglądanie telewizji. Czytajcie książki, uprawiajcie sporty, grajcie w gry towarzyskie i bawcie się razem.
 12. Ni obrażaj i nie wyśmiewaj si,ę z dziecka, staraj się mówić o nim pozytywnie. Dziecko będzie takie jakie nadasz mu cechy.
 13. Przez połowę Twojego czasu zabieraj dziecko wszędzie tam gdzie Ty jesteś i pozwól mu robić to co Ty, a przez drugą połowę dnia, chodź za dzieckiem i rób to co ono.
 14. Kiedy jesteś z dzieckiem, nigdy nie pij alkoholu, nie pal papierosów i nie bierz narkotyków.
 15. Dopilnuj aby dziecko dostosowało się do zaplanowanego wspólnego spędzania czasu z rodziną. Niech dziecko będzie najpierw członkiem rodziny a dopiero później uczniem czy sportowcem
 16. Powierz dziecku jakieś odpowiedzialne zadanie, dlatego że może już zrobić coś dla innych a rodzina tego potrzebuje.
 17. Nawet gdy dziecko nie najlepiej się czuje  staraj się je przekonać aby poszło do przedszkola, ale od czasu do czasu pozwól mu zostać w domu gdy czuje się świetnie.
 18. Konflikty traktuj jako okazję do ćwiczenia dobrych manier. Odnosząc się do dziecka uprzejmie uczysz je prawidłowych zachowań,
 19. Zbyt duże bogactwo czy bieda zaburzają poczucie rzeczywistości u dziecka, zrób wszystko co możliwe aby dziecko poznało przeciętność.
 20. Okaż dziecku wdzięczność za to, że możesz być przy nim i uczestniczyć w jego rozwoju. Wyrażaj swoja dumę z powodów sukcesów malucha jak również za to w jaki sposób posługuje się uczuciami, ciałem czy też umysłem.
 21. Rozmawiaj z dzieckiem tak by nie bało się okazywać swych emocji. Nie obrażaj się na nie gdy okazuje Ci swoją niechęć. To Ty jesteś dorosły, jesteś rodzicem i to Twoim zadaniem jest nauczyć je jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Najlepiej się  tego nauczy kierując się  Twoim przykładem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz