Translate

czwartek, 14 sierpnia 2014

Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażkami?

Podejmowane działania mogą zakończyć się sukcesem lub porażką. O ile sukces jest powodem radości i dumy zarówno dla dziecka jak i dla jego rodziców, tak porażka bardzo często potrafi zniechęcić dorosłego a co dopiero dziecko, które dopiero wkracza w świat sukcesów i porażek. Niestety nie jesteśmy w stanie ochronić naszych dzieci przed porażkami. Każdemu czasami się zdarza nie osiągnąć wyznaczonego celu, lub osiąga gorszy wynik od tego jakiego oczekiwał. Niestety czasami bywa tak że niepowodzenia spotykają nas na każdym kroku jakby wszystko się przeciw nam sprzysięgło. 
 
Takie nawarstwienie porażek często prowadzi do:
  • utraty wiary w siebie
  • obniżenia poczucia własnej wartości
  • powoduje negatywne nastawienie do własnej przyszłości
  • zaprzestawania podejmowania kolejnych działań
Aby móc dziecku pomóc najpierw musimy je uważnie obserwować i interesować się jego poczynaniami, ponieważ często zdarza się, że dziecko samo z siebie nie będzie chciało o tym opowiadać. Zwróćmy także szczególną uwagę w sytuacji gdy mamy więcej niż jedno dziecko. Nie możemy z góry zakładać że skoro jedno dziecko poradziło sobie w jakiejś sytuacji to i drugie da radę.
.Niestety każde dziecko jest inne i na jednego  porażka podziała mobilizująco a u innego  wywoła zniechęcenie.
Ważnym jest aby dziecko wiedziało że rodzice są zawsze gotowi aby je wysłuchać i pomóc, oraz że interesują się jego problemami.
Pamiętajmy także, że zbyt wygórowane oczekiwania rodziców którym dzieci nie mogą podołać mogą powodować zniechęcenie i brak wiary w siebie. Jeśli dziecko jest zadowolone z tego co osiąga to nie próbujmy ich na siłę uszczęśliwiać. Owszem zawsze możemy rozmawiać z naszymi dziećmi i przedstawiać im wszystkie zalety tego co mogą osiągnąć gdy się bardziej przyłożą, ale nic na siłę.
Z mojego własnego podwórka mogę powiedzieć że takie rozmowy skutkują bardziej aniżeli narzucanie dziecku swoich oczekiwań, czasem bywa tak, że dzieci muszą dojrzeć do tego że to co im mówimy ma sens i że warto spróbować.
Proszę komentujcie i piszcie o swoich doświadczeniach, Jeśli są jakieś tematy które was interesują proszę piszcie są to dla mnie cenne wskazówki, gdyż chcę pisać dla was moich czytelników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz