Translate

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Jak zmniejszyć stres dziecka rozpoczynającego naukę w gimnazjum/liceum?

Drodzy rodzice zmiana szkoły to dla dziecka wielki stres. Idąc do gimnazjum czy liceum nasz nastolatek trafia w zupełnie obce dla siebie środowisko, Nie dość że jest on w trudnym wieku to jeszcze musi się zmierzyć z nowymi nauczycielami, nowymi kolegami i koleżankami i oczywiście z nowymi obowiązkami. My jako rodzice możemy w dużej mierze pomóc swojemu dziecku w przezwyciężeniu tego stresu. Jak to zrobić? Przeczytajcie poniższe wskazówki
  • Opowiedzcie dziecku o swoich dobrych i złych doświadczeniach z początku nauki w szkole ponadpodstawowej. Opowiedzcie w jaki sposób radziliśmy sobie z trudnościami, ale nie dawajmy gotowych rozwiązań, Nastolatek wiedząc że mieliście podobne doświadczenia może zechcieć skorzystać z waszej pomocy.
  • Ustalcie z dzieckiem jakie będzie miało obowiązki domowe i szkolne i w jaki sposób będzie się z nich wywiązywać ustalcie również konsekwencje jakie młody człowiek będzie ponosił w razie nie wywiązania się z nich. To nauczy je obowiązkowości i odpowiedzialności.
  • Jeśli wasze dziecko chce uczestniczyć w wielu zajęciach dodatkowych lub ma czasochłonne hobby to zapewnijcie mu możliwość realizowania swoich pragnień, ale jednocześnie poinformujcie o swoich oczekiwaniach co do nauki i konsekwencjach w razie nie wywiązywania się z wcześniej ustalonych zasad.
  • Sprawcie aby wasz nastolatek wiedział, że z każdym problemem może się do was zwrócić, że chętnie go wysłuchacie i porozmawiacie ale nie róbcie nic na siłę, jeśli nie chce w danym momencie rozmawiać uszanujcie to nawet widząc że ma problem. Jednak dajcie wyraźnie do zrozumienia że jeśli będzie chciał porozmawiać to zawsze znajdziecie dla niego czas - i tego się trzymajcie.
  • W tym wieku nastolatki chcą powiększać swoje przywileje, jeśli możemy i nie kłóci się to z naszymi przekonaniami możemy pozwolić ale jeśli się na coś nie zgadzamy wytłumaczmy dlaczego - najgorszym co rodzice mogą zrobić to odpowiedzieć dziecku "nie, bo nie" to powoduje u nastolatka ogromną frustrację i zaczyna się buntować. Tłumacząc często możemy zyskać zrozumienie i uszanowanie naszych zasad.
  • Utrzymujcie kontakt ze szkołą, dzięki czemu będziecie wiedzieć jakie wymagania stawia szkoła, waszemu dziecko oraz jak ono funkcjonuje w nowej szkole.
  • Unikajcie konfliktów dotyczących organizacji czasu, spotkań z kolegami czy też oglądania telewizji, jeśli wcześnie ustalicie pewne zasady unikniecie kłótni.
  • Nie moralizujcie zbyt wiele na temat zachowania waszego dziecka w szkole, gdyż to może je zniechęcić do poszukiwania u was pomocy.
Dzielcie się swoimi doświadczeniami i komentujcie mój tekst.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz