Translate

środa, 4 lutego 2015

10 przykazań dobrego rodzica

  1. N ie będziesz uważał swego dziecka za odmienne pod względem wartości, praw czy przywilejów od innych dzieci.
  2. Nie będziesz uczył dziecka przemocy stosując ja wobec niego.
  3. Nie będziesz uczył dziecka nieuprzejmości i obrażania innych, będąc takim samym wobec niego.
  4. Nie będziesz zawstydzał dziecka za to, że nie jest lepsze od innych. Możesz karcić je tylko za to że nie chce postarać się czegoś zrobić, lecz nie za to że mu się nie udało.
  5. Nie będziesz wzbudzał w dziecku poczucia winy, za to że nie kocha Ciebie wystarczająco. Możesz je obwiniać tylko za krzywdzenie innych.
  6. Nie będziesz uczył dziecka się bać. Pozwól mu by nauczyło Cię przestać się bać tego czego boisz się teraz.
  7. Nie będziesz uczył dziecka tradycyjnych stereotypów, jaka ma być kobieta a jaki mężczyzna i co wolno im robić i czuć.
  8. Nie będziesz pozwalał aby Twoja płeć ograniczała Cię jako rodzica. Nie pozwalaj sobie by robić więcej lub ,mniej w sprawie Twojego dziecka niż drugi rodzic. Dzieci potrzebują oboje rodziców.
  9. Nie będziesz odmawiał nastolatkowi dowodów swojej miłości do niego, tylko dlatego, że on przestał okazywać tobie swoja miłość. W momencie gdy Twoje dziecko Cię nienawidzi, potrzebuje jeszcze więcej Twojej niezawodnej miłości i stałości.
  10. Nie będziesz rujnował swemu nastolatkowi dzieciństwa swemu nastolatkowi, tylko dlatego, że sam chciałbyś przeżyć jeszcze raz dzieciństwo z lepszymi zabawkami, i własnym dzieckiem jako równorzędnym partnerem zabaw. Pozostań rodzicem, wtedy dziecko będzie dzieckiem, aż stanie się dorosłe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz