Translate

poniedziałek, 19 maja 2014

Asertywność nastolatków

Zacznę od wyjaśnienia terminu asertywny. Zatem osoba asertywna to taka, która w jasny i otwarty sposób potrafi wyrazić swoje poglądy. Dbając o najlepsze zaspokojenie swoich potrzeb, równocześnie szanuje przy tym poglądy i potrzeby innych osób. W okresie adolescencji gdzie potrzeba przynależności do grupy rówieśniczej zaczyna wysuwać się na pierwsze miejsce asertywność będzie miała bardzo duże znaczenie. Jest to okres kiedy młody człowiek zaczyna eksperymentować z papierosami, alkoholem a także coraz częściej z narkotykami i seksem. Często gdy nastolatek pragnie przynależeć do grupy jest namawiany do różnych eksperymentów, nawet jeśli nie do końca ma na to ochotę to często nie potrafi odmówić kolegom, gdyż boi się odrzucenia.
Cóż zatem możemy zrobić my jako rodzice czy wychowawcy? Otóż jedną z najważniejszych rzeczy już od najmłodszych lat jest uczenie dziecka zachowań asertywnych, które pozwalają uniknąć problemów bez zbędnych dyskusji, a co najważniejsze jest pozbawiona agresji czy uległości wobec  nacisku osoby czy grupy. 
Zapewniam, że jeśli nauczymy dziecko asertywności to jako nastolatek zapewne chętniej będzie odmawiało rówieśnikom w sytuacjach dla niego trudnych. Musimy jednak pamiętać, że niezależnie od tego co wpoimy naszym dzieciom , to one są odrębnymi jednostkami i w pewnym wieku przestajemy mieć wpływ na to jak postępują. Musimy dać im do zrozumienia że zawsze im pomożemy, niezależnie od tego w jakie kłopoty się wpakują, gdyż w innym wypadku nie będą potrafili nas prosić o pomoc, bo uznają fakt, że rodzice ich ostrzegali przed niebezpieczeństwem i jak tu przyznać że mieli rację - wtedy będą brnęli w kłopoty coraz bardziej. Słuchajmy dzieci co mają nam do powiedzenia nawet jeśli wiemy, że to my mamy rację.
Oto najprostsze z zachowań asertywnych, które możemy przećwiczyć razem z dzieckiem w domu:
Metoda zdartej płyty: Na przykład jeśli ktoś namawia dziecko do palenia papierosów to bez żadnego usprawiedliwiania się powinno powiedzieć " Nie dziękuję, nie palę" i to powinno powtarzać za każdym razem gdy będzie częstowane. Gdy młody człowiek kilka razy powtórzy to zdanie gdy będzie częstowany to rówieśnicy przestaną  namawiać. Natomiast każde usprawiedliwianie się będzie powodowało jeszcze większy nacisk ze strony kolegów lub wręcz drwiny z ich strony a wtedy o wiele łatwiej jest ulec pokusie. 
Asertywność do dość obszerny temat i nie jest tu miejsce na szersze omówienie tego zagadnienia, ale każdego zachęcam do zapoznania się z nim, gdyż nawet nam dorosłym może nam w życiu bardzo pomóc.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz