Translate

wtorek, 20 stycznia 2015

Sprawdź jakim typem matki jesteś?

  • Matka MANEKIN - to matka, która jest wiecznie zajęta swoimi sprawami, często bywa chora i zmęczona nie ma czasu dla dziecka, wręcz je od siebie odsuwa, czasami nawet stawia przed dzieckiem wygórowane wymagania lub nawet się nad nim znęca. Dziecko mające taką matkę nie powierza jej swoich problemów aby jej nie skrzywdzić lub dlatego że nie ma do niej zaufania. Takiemu dziecku brakuje zazwyczaj miłości, zaufania do matki poczucia bezpieczeństwa, czy też poczucia że jest chciane i akceptowane. Dorosłe dziecko matki MANEKINA będzie miało prawdopodobnie problem z nawiązywaniem trwałych i głębokich więzi, często wobec swoich bliskich mają również wygórowane oczekiwania emocjonalne, licząc na to że najbliżsi wypełnią pustkę po matce. Czują się bezwartościowe, mają problemy z przyjmowaniem krytyki, Popadają w uzależnienia i depresje.
  • Matka KONTROLER - to matka która najlepiej wie co jest dla jej dziecka najlepsze i za to też oczekuje wdzięczności. Wybiera dziecku szkołę, decyduje o tym z kim dziecko może się przyjaźnić, co ma jeść i w co się ubrać.. Czasami bywa że dziecko zaczyna się buntować, wtedy wybucha wielka awantura, matka zaczyna się gniewać. Czasem dziecko od początku bywa uległe. Matka KONTROLER cieszy się, że jej dziecko jest od niej zależne. Taka matka nie uczy dziecka samodzielności, samokontroli czy odpowiedzialności. Bywa tak że zamiast dziecka wszelkie konsekwencje nawet dorosłych już dzieci ponosi ich matka, wyciąga je z kłopotów, kupuje mu ubrania, samochód a nawet mieszkanie. Dziecko mamy KONTROLERA nie ma swojego życia, niejednokrotnie realizuje plan jaki na życie miała matka. Dorosłe dzieci matki KONTROLERA bardzo często nie potrafią samodzielnie podejmować decyzji, nie wiedzą co lubią a czego nie lubią, Często zmieniają zainteresowania, zawód, czy nawet partnera. Mogą wpaść w uzależnienie ponieważ nie potrafią odmawiać, lub stać się ofiarami przemocy  Nie spełniając oczekiwań matki dziecko ma poczucie że ją zawiodło. 
  • Matka MASTER CARD - to matka, która nie pozwala się dziecku uniezależnić, chce je mieć ciągle przy sobie. Gdy dziecko próbuje dokonywać swoich wyborów, które są niezgodne z zasadami przyjętymi w rodzinie wybuchają kłótnie. Matka próbuje wówczas wzbudzić w dziecku poczucie winy. Matka MASTER CARD uważa, że tylko ona może dać dziecku prawdziwą miłość i wiedzę o życiu. Chroni je przed wszelkiego rodzaju konsekwencjami, nawet jeśli dziecko łamie ogólnie przyjęte zasady. Gdy dziecko poniesie jakąś porażkę wzbudza w nim frustracje mówiąc "a nie mówiłam". Nie uczy dziecka odpowiedzialności, szacunku dla innych, wartości pracy zaspokajając wszystkie zachcianki materialne dziecka., Dorosłe dzieci matki MASTER CARD sa nadal pod jej wpływem i nie mają odwagi się przeciwstawić, ciągle są jak małe dzieci dzięki czemu bardzo trudno jest im nawiązać bliskie relacje z innymi. Zazwyczaj mają problemy z radzeniem sobie w życiu codziennym z finansami, obowiązkami.
  • Matka PUCHAR ZWYCIĘSTWA - to matka, której dzieci są zawsze numer jeden i z których zawsze może być dumna. Gdy dziecko ponosi porażkę zamiast je wesprzeć mówi: "nazywasz się Nowak, a Nowakom nie wolno przegrywać". Chwali się przed znajomymi  swoimi osiągnięciami z dawnych czasów i osiągnięciami dziecka. Dzieci mamy PUCHARU ZWYCIĘSTWA czują się kochane gdy wygrywają i zaspokajają ambicje matki. Starają się być ideałami gdyż uwagi matki nie satysfakcjonuje przeciętność. Gdy dziecko zwierza się matce ze swojej porażki, ona twierdzi że ono jest najinteligentniejsze a wszyscy inni go nie rozumieją. Źle znosi swoje porażki i jednocześnie nie akceptuje niedociągnięć innych. Dorosłe dziecko matki PUCHARU ZWYCIĘSTWA za wszelką cenę chcą być lubiane zatem tłumią swoje negatywne emocje, mają skłonność do przesadnego koncentrowania się na sobie. Bywają perfekcjonistami. Lęk przed porażką paraliżuje ich działania a co za tym idzie mają trudności z osiągnięciem wysokiej pozycji przeważnie w prestiżowych zawodach. Lubią pomagać innym ale jednocześnie gardzą osobami popełniającymi błędy.Często matka jest jedynym powiernikiem wszystkich sukcesów i porażek. Przeważnie śą pesymistami.
  • Matka PORCELANOWA LALKA - to matka pełna poświęcenia dla dziecka i bardzo czuła, jednak gdy dziecko zbyt długo płacze lub się złości matka ucieka w najdalszy kat mieszkania zatykając uszy lub szantażuje dziecko, że jak ono ją kocha to ma natychmiast przestać.Nie radzi sobie ze stresującymi sytuacjami, a problemy które wnosi w jej życie dziecko przytłaczają ją. Dziecko matki PORCELANOWA LALKA jest karane za okazywanie tzw złych uczuć. Sama często płacze lub udaje smutną aby wymusić na dziecku posłuszeństwo, często w takich sytuacjach dziecko czuje się winne zranienia matki. Dorosłe dziecko pragnie aby jego uczucia były odwzajemniane, jednocześnie unika silnych i negatywnych uczuć.W chwilach przygnębienia i smutku unika innych. Potrafi słuchać innych, ale szybko się wypala wewnętrznie, gdyż dając tak dużo z siebie nie otrzymuje nic w zamian. Nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji, i nie radzi sobie z emocjami.
  • Matka SZERYF - to matka, której zdaniem musimy znaleźć rządzące światem zasady i je przestrzegać. Uważa ze wszyscy mają swoich szeryfów, bo w świecie musi panować ład i porządek. Dziecko matki SZERYFA ma słuchać się jej i o nic nie pytać, bo przecież ona wszystko robi dla jego dobra. Na pytania dziecka dlaczego? odpowiada " bo tak ma być i już". Oczekuje że dziecko będzie wszystko z nią konsultować. Nie pozwala mu dorosnąć. Dorosłe dziecko matki SZERYFA obawia się porażki, ma trudności w relacjach z innymi dorosłymi, Czuje się gorsze od innych, ma trudności z podejmowaniem decyzji. Wyrasta albo na zbuntowanego anarchistę, który bez przerwy walczy o swoja indywidualność, albo na zastraszonego pochlebcę.Pod przykrywką troski nieustannie kontroluje swoich bliskich, stara się dominować i bez przerwy udziela dobrych rad. Przy matce nadal zachowuja się jak małe dzieci.
Wiedząc jaką matką jesteś możesz przemyśleć swoje zachowania i nie utrudniać dzieciom życia, bo chociaż świadomie nie chcemy krzywdzić swoich dzieci, to niejednokrotnie stylem w jaki  je wychowujemy możemy utrudnić mu nawet bardzo dorosłe życie. I chociaż jest to test z przymrużeniem oka to myślę że warto poświecić chwile na refleksję "jaką matką jestem" i co to powoduje u mojego dziecka a co może jeszcze spowodować.
Zachęcam Was gorąco do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Może wypowiecie się jakimi matkami jesteście czy się z tym zgadzacie, lub jakie były wasze matki i czy to co tu przeczytałyście jakoś odbiło się na Waszym życiu dziecięcym czy ponosicie tego konsekwencje w dorosłym życiu.
http://blogroku.pl/2014/kategorie/zaradna-mama,a0l,blog.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz