Translate

wtorek, 17 marca 2015

Czy jesteśmy wolni?


Wolność jest podstawą odpowiedzialności człowieka za realizację wartości moralnych. Gdyby nie było wolności, to nie mogłoby też być mowy o realizacji żadnych wartości moralnych.
                                         Roman Ingarden

    System norm moralnych, który umożliwia człowiekowi ocenę rozmaitych sytuacji życiowych w kategoriach dobra i zła nazywamy moralnością. Norma moralna jest pewnym imperatywem zachowania, która mówi: „ że powinieneś coś zrobić lub czegoś zrobić nie powinieneś”. Człowiek przyswaja normy moralne w toku interakcji społecznych.
Wolność to możliwość swobodnego działania z poczuciem odpowiedzialności za innych ludzi.
Cóż to znaczy tak naprawdę „być wolnym” czy to znaczy, że możemy robić wszystko co nam się podoba?, Młody człowiek, czy też dziecko myśli sobie jak już skończę te osiemnaście lat to będę mógł robić co mi się tylko spodoba. Ale czy tak jest w rzeczywistości? 
Według mnie niestety nie. Mamy wreszcie te długo oczekiwane osiemnaście lat i wolność, możemy robić co chcemy i nagle stajemy przed trudnymi wyborami, zrobić tak czy tak, co będzie dobrym wyborem? Wolność to nie dowolność robienia tego co chcemy, albo tego co wydaje nam się że powinniśmy zrobić. Dzięki normom moralnym, które to są nam wpajane przez rodziców, szkołę czy też środowisko, tworzymy narrację o sobie, wtedy też zaczynamy siebie rozumieć, co jest równoznaczne z tym, że możemy powoli stawać się osobami wolnymi to znaczy takimi, które wyrażają gotowość ponoszenia konsekwencji. Dlatego też wydaje mi się że tak ważnym jest wychowanie moralne dzieci aby umieć odróżnić dobro od zła, a dzięki temu dokonywać naprawdę wolnych wyborów. 
Niestety w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest być człowiekiem wolnym, jesteśmy ograniczani z każdej strony, zakładamy maski, gramy różne role, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby dążyć do tego by być wolnym człowiekiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz