Translate

piątek, 4 lipca 2014

13 zasad skutecznego komunikowania się.

 1. Słuchaj uważnie tego, co mówi druga osoba.
 2. Podczas wypowiedzi drugiej osoby staraj się zrozumieć, co to dla niej znaczy, co ona przezywa.
 3. Nie wykorzystuj czasu wypowiedzi partnera do przygotowania własnej wypowiedzi.
 4. Kiedy wyrażasz to, co myślisz, czujesz albo zrobiłaś, mów "ja" zamiast używać słów: "ty", "oni", "ludzie", "się robi". Daj poznać uczciwie, że to co mówisz, dotyczy Ciebie: pozwól innym poznać siebie.
 5. Unikaj zadawania pytań do czasu, kiedy naprawdę potrzebujesz informacji albo chcesz coś wiedzieć. Często pytania są sposobem na stwierdzenie czegoś i przerzucanie na kogoś innego odpowiedzialności za to stwierdzenie:  np.: "Czy nie czas zrobić przerwę?" zamiast :"Myślę, że byłby czas zrobić przerwę" albo "Zmęczyłam się, potrzebuję odpoczynku".
 6. Unikaj niedoceniania (lekceważenia) drugiej osoby lub samego siebie. Chodzi tu o takie zachowanie się w procesie porozumiewania się, jakby to, co myślisz lub czujesz, było ważniejsze niż to, co myśli i czuje druga osoba albo odwrotnie: o obniżanie znaczenia samego siebie i takie zachowanie, jakby to druga osoba była ważniejsza.
 7.  Nie wyręczaj. Wyręczanie jest robieniem (np.: mówieniem) za kogoś czegoś, co on sam może zrobić dla siebie. Np.: przypomnij sobie, jak Cię irytowało, gdy Twoja ciocia lub mama odpowiadały na pytania kierowane do Ciebie.
 8. Unikaj interpretowania. Interpretowanie ma miejsce wtedy, gdy mówisz komuś, dlaczego tak się zachowuje, co powoduje, że tak myśli, czuje. Np.: "jesteś osoba nastawioną obronnie" zamiast "zauważyłam że kłócisz się i nie zgadzasz z większością tego, co mówię i trudno mi rozmawiać z Tobą".
 9. Istnieje różnica między myślami i uczuciami. Np.: "Czuję że się mylisz"  ( ocena, że ktoś się myli, jest myślą, a nie uczuciem). Słowa "czuję" używaj tylko wówczas, gdy wyrażasz uczucie.
 10. Unikaj przesadnych określeń, takich jak: "zawsze", "nigdy", "niemożliwe", "niewiarygodne". Używa się ich głównie dla uniknięcia problemu lub odpowiedzialności za swoje zachowanie.
 11. Unikaj określeń obniżających pewność wypowiedzi, takich jak: "może", "można by sądzić", "można by powiedzieć".  Używaj ich tylko wtedy, kiedy naprawdę nie jesteś czegoś pewna. Takie słowa są również sposobem unikania odpowiedzialności za to, co się mówi. Inne słowo - "spróbuję" - jest często używane zamiast " nie zrobię tego".
 12. Reaguj na nieadekwatność wypowiedzi innych osób. Rób to tak delikatnie jak potrafisz, ale nie rezygnuj z tego. Jeżeli ignorujesz czyjeś "gry" lub wchodzisz w nie, w ostatecznym rozrachunku szkodzisz graczowi. "Grami" nazywa się takie zachowanie, gdy człowiek komunikuje coś, ukrywając prawdziwe intencje.
 13. Bierz odpowiedzialność za to, co czujesz, co myślisz i za to, jak się zachowujesz. Nie mów : " Sprawiasz, że jestem smutna", bo w ten sposób przerzucasz odpowiedzialność za swoje uczucia na drugą osobę. Mów: " Jestem smutna ponieważ..."
-------------------------------------------------------------------------
red. B Jakubowska  Ja i inni, Warszawa WSiP 1987

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz